Haber

Meksika’ya Düzensiz Göçmen Akışı Yüzde 54 Arttı

MEKSİKA, 3 Nisan (Xinhua) — Meksika İçişleri Bakanlığı, Meksika’daki düzensiz göçmen akışının 2023’ün ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54,6 arttığını açıkladı.

Bakanlığın Pazar günü yayınlanan 2023 Aylık Göç İstatistikleri Bülteni’ne göre, yüzde 66,6’sı erkek olmak üzere 70.526 düzensiz göçmen, Ocak ayından Şubat ortasına kadar Meksika’da ülkeyi geçerek ABD’ye geçmeye çalışırken kaydedildi.

En fazla göçmen alan eyalet yüzde 41,3 ile güneydoğu Meksika’daki Chiapas olurken, onu yüzde 9,3 ile güneydoğudaki Tabasco ve yüzde 8,8 ile kuzeydeki Coahuila izledi.

Söz konusu dönemde yurt dışından Meksika’ya giriş yapanların sayısı 7,4 milyon oldu ve bunun 6,1 milyonu yabancıydı. Rakam, 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 37,5 artış gösterdi.

İki ay içinde ülke 12.398 kalıcı ve 11.091 geçici ikamet kartı çıkardı.

Meksika, Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika ve diğer bölgelerden Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyen göçmenler için geçiş yolu konumundadır.

Meksika göçmenlik makamları tarafından tutuklanmak istemeyen göçmenler, daha riskli rotalar seçiyor ve organize suçlara karşı daha savunmasız hale geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu