Haber

Depremzedeler için gönderilen gemide 1000 öğrenci YKS’ye hazırlanıyor

HATAY’ın İskenderun ilçesinde depremzedeler için limana getirilen Karadeniz Lifeship Rauf Bey Can Gemisinde 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) 1000’e yakın öğrenci çalışıyor.

Karadeniz Can Gemisi Rauf Bey Can Gemisi, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin yıkıma yol açtığı Hatay’ın İskenderun ilçesindeki depremzedeler için limana getirildi. Gemi, lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan 8. ve 12. sınıf depremzedeler için okul ve yatakhaneye dönüştürüldü. 10 Nisan’da ilk ders zili çaldığında 70 öğretmen deprem sonrası kitaplarından uzak kalan öğrencileri sınava hazırlamaya başladı.

Geminin Akademi Destekleme ve Yerleştirme Kurs Merkezi Genel Koordinatörü Cihangir Kaya, “Burası Milli Eğitim Bakanlığı ile Karadeniz Holding arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan kurs merkezi. Normalde bu kursların yapılması gerekiyor. 18 saat Ancak en fazla 35 saat alabiliyoruz.Öğrencilere 35 saat yüz yüze eğitim veriyoruz.Yüz yüze eğitimden sonra öğrencilerimiz çalışmalara giriyorlar.Çalışmalarda bireysel çalışmalar yapabiliyorlar. • Hem öğretmenleri ile hem de ara sınavlarda konuların ayrıntılarına inebilecekleri kadar vakit ayırıyorlar.Akşam yatma saatine kadar hep öğretmenleri ile eğitim alıyorlar.Depremden etkilenen öğrencilerimiz “Öğrenciler farklı bir psikoloji yaşıyorlar. Burada bir gemide yaşamaktansa. Bina korkuları olduğu için bu endişeyi yaşamadıkları için ruhen rahatlıyorlar” dedi.

Deneme analizlerinde öğrencilerden ciddi sonuçlar aldıklarını kaydeden Kaya, “Farklı illerden gelen koordineli öğretmenlerimiz derslerimizin yanı sıra çalışma ve yatılı düzenlemelerimizin temelini oluşturuyor. 70’e yakın öğretmenden oluşan kendi ekibimiz var. Geniş ve yoğun bir öğretmen topluluğu ile 1000 öğrenci yetiştiriyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu