Haber

Bedensel engelli lise öğrencisi Selen Yüksel yüzmede Türkiye şampiyonu oldu

Adana’da tekerlekli sandalyede yaşayan bedensel engelli lise öğrencisi Selen Yüksel fizik tedavi için başladığı yüzmede sırtüstü Türkiye Şampiyonu oldu. Engeline rağmen katıldığı ilk yarışmada büyük başarı elde eden Selen, ailesinin ve okulunun gurur kaynağı oldu.

Bahçeşehir Koleji Adana Kampüsü’nde 9. sınıfta eğitim gören Selen Yüksel, 2007 yılında dünyaya geldi. Henüz üç yaşındayken “atrogripoz” adı verilen kemik ve kas hastalığı teşhisi konulan Selen, hayatını bağımlı yaşamaya başladı. tekerlekli sandalyede Annesi ev hanımı, babası ise tüccardı. Doktorları, yoğun tedavi sürecinde yüzmeye başlamasını tavsiye etti. 5 yaşında fizik tedavi olarak yüzmeye başlayan Selen, 1 yıl önce profesyonel sporcu oldu. Kendini sürekli geliştiren ve pes etmeyen Selen, 6-9 Nisan tarihlerinde Aksaray’da düzenlenen ortaokullar arası bedensel engelliler yarışına okulunun ve ailesinin desteğiyle katıldı.

İlk müsabakasında dört madalya

Sudaki yeteneğini engelleri hiçe sayarak her geçen gün geliştiren Selen, katıldığı bu ilk yarışta birinciliği almayı başardı. Rakiplerini geride bırakan Selen, 50 metre sırt kategorisinde Türkiye birincisi, 100 metre serbestte Türkiye, 50 metre serbestte ve 100 metre sırtta Türkiye 3.sü. Altın madalyayı boynuna takmanın gururunu yaşayan Selen, başarısıyla ailesini ve okulunu gururlandırdı.

“Her şeyi yapabileceğimizi kanıtlamak zorundayız”

Bu başarı ile yetinmeyen 16 yaşındaki Selen’in şu anki hedefi Türkiye’yi Avrupa’da temsil etmek ve madalya kazanmaktır. Antrenmanlarına bu yönde ara vermeden devam ettiğini anlatan Selen, “Doğuştan hastalığım ve bedensel engelim olmasına rağmen moralimi hiç bozmadım. Fizik tedavi için başladığım yüzme sporundan vazgeçmemem beni çok etkiledi. Şimdiden başarı getirdim. İlk yarışımda aynı anda dört madalya kazandım. “Gerçek olduğu kadar gerçek bir iş yaptığımı fark ettim. – İSTANBUL

muradiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu